Wizja rozmowy kwalifikacyjnej i pierwszych dni w nowej pracy same w sobie są dosyć stresujące. Jeśli dodamy do tego myśl o negocjacji wynagrodzenia, możemy poczuć się naprawdę niepewnie. Nasze obawy są jednak zwykle bezpodstawne! Ten artykuł pomoże nam poznać wskazówki, dzięki którym łatwiej będzie nam negocjować podwyżkę. Kiedy i jak negocjować wynagrodzenie? Spójrzmy!
Negocjacje wynagrodzenia – kiedy przyjdą nam one łatwiej?
Nikt z nas nie chce pracować za pieniądze, które nie wystarczą na pokrycie jego potrzeb. Jednocześnie większość kandydatów nawet nie podejmuje próby negocjacji lub czeka, że to potencjalny pracodawca zrobi pierwszy krok! Założenie to oczywiście do niczego nie prowadzi.
Zastanówmy się więc, kiedy będziemy w dziedzinie negocjowania wynagrodzenia czuć się pewniej. Przede wszystkim zmianę pracy warto zaplanować dużo wcześniej, niż robimy to zazwyczaj, czyli już w momencie, gdy naprawdę mamy jej dość. Być może znamy to uczucie: Dostałeś ofertę pracy, która wydaje się lepsza od poprzedniej i boisz się, czy w razie prób negocjacji wynagrodzenia, pracodawca nie cofnie oferty pracy. Trudno wtedy zdobyć się na jakiekolwiek ryzyko.
Dlatego nasza rada brzmi: najlepszym momentem na szukanie nowej pracy jest czas, kiedy nie czujemy presji, by zmienić poprzednią. W takim wypadku zdecydowanie lepiej wypadniemy w procesie rekrutacji i zwyczajnie łatwiej przyjdzie nam negocjacja wynagrodzenia. Specjaliści radzą, aby przeglądać aktualne ofert 2-3 razy w miesiącu i aplikować na wybrane z nich.
Jak negocjować wynagrodzenie z nowym pracodawcą?
Który moment w procesie rekrutacji wykorzystać na negocjacje płacowe? Nie najlepiej wygląda to jeszcze podczas pierwszych rozmów, ale kiedy zyskujemy pewność (najlepiej popartą jakimś dokumentem), że pracodawca chce nas przyjąć, wtedy właśnie warto przedyskutować warunki zatrudnienia.
O naszym ostatecznym sukcesie w tej sprawie mogą przesądzić następujące czynniki:
- Porównanie zarobków na przeznaczonych do tego stronach takich jak wynagrodzenia.pl czy pensjometr.pl. Gdy chcemy negocjować pensję w nowej firmie, zacznijmy od stawki ok. 10-15% wyższej niż nasza obecna;
- Stworzenie listy naszych najważniejszych umiejętności, certyfikatów i osiągnięć zawodowych, które staną się najsilniejszym argumentem w negocjacjach;
- Przemyślenie, co możemy wnieść do firmy lub jak rozwiązalibyśmy konkretny problem. Tym również możemy podbić serce potencjalnego pracodawcy.
Negocjowanie wynagrodzenia: które jeszcze elementy mogą być przedmiotem dyskusji?
W czasie swoich poszukiwań dobrze jest nie skupiać się wyłącznie na wysokości wynagrodzenia zasadniczego, ponieważ lista oferowanych świadczeń dodatkowych może zrekompensować niższą pensję. Na danym stanowisku liczyć się zatem mogą:
- korzystna forma umowy,
- darmowe produkty firmy lub zniżki pracownicze,
- dodatkowe dni wolne,
- karnety na siłownię i do obiektów sportowych,
- ubezpieczenia zdrowotne,
- opieka dentystyczna, optyczna itp.,
- dodatkowe ubezpieczenie rentowe i emerytalne,
- dofinansowanie kursów, studiów czy szkoleń branżowych,
- sfinansowanie jakiegoś hobby,
- samochód służbowy, który moglibyśmy wykorzystać do celów prywatnych,
- elastyczne godziny pracy i/lub praca zdalna,
- bony towarowe,
- bezpłatne posiłki.
Do momentu podpisania umowy warto zorientować się także, jak często są przyznawane świadczenia, czy dany benefit nie zmniejsza wynagrodzenia zasadniczego, od kiedy możemy z niego korzystać i czy świadczenia obejmują również naszych bliskich.
Przeczytaj też: Mediator sądowy, czym się zajmuje? | Pomysły na biznes w domu
Kiedy warto wymagać wyższego wynagrodzenia?
Pamiętajmy, że warto negocjować wysokość wynagrodzenia, zwłaszcza gdy:
- nasze oczekiwania finansowe są dużo wyższe,
- po prostu chcemy spróbować negocjacji, wyczuwamy, że wyższa pensja jest w zasięgu naszej ręki.
Przeważnie na tym polu nie mamy nic do stracenia, bo pracodawca musi być przygotowany na pewne ustępstwa wobec kandydatów i na pewno nie cofnie swojej oferty wobec nas. Swoją odważną postawą możemy za to udowodnić, że znamy swoją wartość i potrafimy walczyć o swoje prawa.
Niestety taka możliwość będzie dla nas zamknięta, jeśli rozmawiamy z osobą, która nie ma kompetencji do podwyższenia nam stawki. Na przykład zadaniem pracownika działu HR może być jedynie podpisanie z nami umowy. Co wtedy?
Najlepiej jest odpuścić. Możemy za to spróbować pozyskać konkretne informacje na temat naszej dalszej ścieżki kariery i ewentualnych podwyżek z tym związanych.