Ponieważ psychiatra jest takim samym lekarzem jak każdy inny, może wystawić zwolnienie lekarskie. Wskazuje ono pracodawcy, że w danym okresie pracownik nie jest zdolny do wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Dowiedzmy się na ten temat czegoś więcej! Oto najczęściej zadawane pytania o zwolnienie lekarskie od psychiatry.
Wypowiedzenie umowy o pracę a zwolnienie lekarskie od psychiatry
Każdego pracodawcę obowiązują takie same zasady – nie może on wypowiedzieć umowy o pracę osobie, która przebywa na zwolnieniu lekarskim (art. 41 Kodeksu pracy ma zastosowanie także w przypadku zwolnień lekarskich od psychiatry).
Istnieją jednak pewne wyjątki, które może wykorzystać pracodawca. Dotyczy to sytuacji, gdy pracownik przebywający na zwolnieniu pozostaje niezdolny do pracy:
- dłużej niż 3 miesiące i jest zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
- dłużej niż maksymalny czas przebywania na zwolnieniu lekarskim i 3 pierwsze miesiące, gdy pobiera świadczenie rehabilitacyjne, jeżeli pracował dłużej niż pół roku.
Co ważne, pracodawca powinien przyjąć taką osobę z powrotem do pracy, jeśli w ciągu pół roku od zwolnienia się do niego zgłosi. Powinno to się odbyć niezwłocznie po uzyskaniu zdolności.
Natomiast sam pracownik, który korzysta ze zwolnienia lekarskiego od psychiatry, ma pełne prawo się zwolnić w dowolnie wybranym przez siebie momencie.
Przeczytaj też: Lata pracy a wysokość emerytury | Jak pracodawcy łamią prawa pracowników?
Kontrola ZUS na zwolnieniu lekarskim od psychiatry
Mimo, że choroby psychiczne są coraz częstszą przypadłością, nadal mamy wiele obaw związanych z przebywaniem na zwolnieniu z tej przyczyny. Jedna z nich dotyczy kontroli, jaką przeprowadza Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Długie zwolnienie lekarskie bowiem może skutkować taką właśnie kontrolą. Urzędnicy będą chcieli zweryfikować, czy pracownik podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim nie wykonuje innej pracy zarobkowej lub czy nie wykorzystuje tego czasu w sposób niezgodny z jego celem (np. wyjechał na wakacje, uczęszcza na kurs lub inne zajęcia).
Swoją ewentualną nieobecność można usprawiedliwić, zwłaszcza jeśli choremu zalecono spacery czy jakąś inną formę aktywności fizycznej. Gdyby lekarz psychiatra zalecił leżenie, wówczas nawet krótkie wyjście z domu może skutkować utratą świadczenia chorobowego.
Najczęściej jednak jeśli zwolnienie wystawione jest zgodnie z zasadami i regulacjami ustanowionymi przez ZUS, nie trzeba obawiać się kontroli.
Zwolnienie lekarskie od psychiatry – ile płatne jest dla pracownika?
Artykuł 92 Kodeksu pracy mówi o tym, że zwolnienie otrzymane od lekarza psychiatry jest płatne w wysokości 80% podstawy wynagrodzenia w przypadku zwolnienia nie dłuższego niż 33 dni. Gdyby zostało ono przedłużone, pacjent otrzymuje zasiłek chorobowy w tym samym wymiarze, co poprzedni.
Całkowity czas zwolnienia lekarskiego od psychiatry obejmuje maksymalnie 182 dni (jeżeli przysługuje nam wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy). Po tym czasie chory może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne (od 3 do 12 miesięcy).
Gdyby z kolei zdarzyło się, że choroba została spowodowana wypadkiem w drodze do lub z miejsca pracy, sprawa wygląda nieco inaczej. W takim wypadku pracownikowi od samego początku należy się 100% wynagrodzenia chorobowego, a później 100% zasiłku przez maksymalnie 182 dni.
Czy zwolnienie od psychiatry zostaje w papierach?
Przypomnijmy, że lekarz psychiatra, tak jak lekarz każdej innej specjalizacji może wystawić zwolnienie, w tym elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA). Nieraz mam jednak obawy, czy w ogóle zgłosić się do specjalisty, jeśli podejrzewamy u siebie zaburzenia psychiczne. Boimy się nie tylko społecznego odbioru naszych problemów, ale też trudności w znalezieniu innej pracy w przyszłości. Czy słusznie?
W rzeczywistości leczenie psychiatryczne nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji prawnych i jest traktowane na równi z innymi chorobami. Oznacza to, że dostęp do dokumentów medycznych ma wyłącznie osoba poddana leczeniu lub jej opiekun prawny. Obejmuje to również wszelkie kserokopie dokumentacji.
Co dla wielu najistotniejsze, informacja o leczeniu psychiatrycznym w okresie zatrudnienia nie znajdzie się w świadectwie pracy. Możemy jednak liczyć się z innymi przykrymi konsekwencjami, np. wręczeniem wypowiedzenia umowy zaraz po naszym powrocie.
O ile udało nam się jednak znaleźć dobrego lekarza psychiatrę i dzięki niemu wrócić do równowagi psychicznej, to po zakończeniu leczenia możemy zacząć nowy rozdział życia. Swoje problemy natury psychicznej możemy zostawić dla siebie, a przyszły pracodawca nie ma prawa o nie pytać.