Czas czytania:3 Minut, 18 Sekund

Co roku planując urlop, staramy się, by oszczędzić przysługujące nam dni wolne z tytułu urlopu wypoczynkowego, a wykorzystać tzw. wolne kalendarzowe. Jak ta sprawa będzie wyglądała w 2023 roku i kiedy wzięcie wolnego będzie dla nas najkorzystniejsze? Sprawdźmy!

Ustawowe dni wolne 2023

Kalendarz na rok 2032 uwzględnia 13 dni wolnych ustawowo. Kiedy wypadają?

 • 1 stycznia, a więc Nowy Rok w niedzielę,
 • 6 stycznia, Trzech Króli w piątek,
 • 9 i 10 kwietnia zarezerwowany jest na Wielkanoc (jak zawsze niedziela i poniedziałek)
 • 1 maja, Święto Pracy wypada w poniedziałek,
 • 3 maja, narodowe Święto Konstytucji Trzeciego Maja w środę,
 • 28 maja, czyli Zielone Świątki w niedzielę,
 • 8 czerwca, Boże Ciało w czwartek,
 • 15 sierpnia, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny we wtorek,
 • 1 listopada, Dzień Wszystkich Świętych w środę,
 • 11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości w sobotę, 
 • 25 i 26 grudnia przypadają natomiast na poniedziałek i wtorek.

Zobaczmy teraz, jak sprytnie wykorzystać powyższe daty do przedłużenia sobie urlopu. 

Ferie zimowe

Nie zdążymy jeszcze zapomnieć o sylwestrowym szaleństwie, a już właściwie w pierwszym tygodniu nowego roku mamy możliwość dłuższego wypoczynku. Święto Trzech Króli przypada bowiem na piątek. Gdybyśmy dobrali do tego cztery dni z naszego urlopu, zapewnimy sobie nieprzerwane zimowe ferie od soboty 31 grudnia po niedzielę 8 stycznia. To w sumie aż 9 dni, w ciągu których warto zaplanować dłuższy pobyt w górach lub wprost przeciwnie – w ciepłych krajach. 

Wielkanoc

Luty i marzec nie będą nas rozpieszczać pod względem dodatkowych dni wypoczynku, ale wraz z nadejściem wiosny, sytuacja będzie wyglądać coraz lepiej. Wolne przypada na 9 i 10 kwietnia (niedzielę i poniedziałek), które również warto przedłużyć sobie do następnej niedzieli. Wczesna wiosna to idealny moment na zwiedzanie zabytkowych miast oraz pierwsze wędrówki po górach. W tym czasie nawet w Zakopanem ruch turystów maleje, co warto skrzętnie wykorzystać, unikając kolejek na Kasprowy Wierch czy tłoku w restauracjach i na szlakach. 

Czy mamy szansę na długą majówkę w 2023 roku?

Polacy uwielbiają majówkę. Jeśli tylko sprzyja temu pogoda, to właśnie wtedy organizowane są pierwsze przyjęcia na świeżym powietrzu. Czy w 2023 roku będziemy mogli cieszyć się tym czasem nieco dłużej? Tak! Wystarczy, że poprosimy naszego pracodawcę o dzień wolny we wtorek 2 maja, a zyskamy 5-dniowy urlop! Co ważne, dobranie kolejnych 2 dni o dacie 4 i 5 maja wydłuży nam te pierwsze letnie wakacje do 10 dni. Z tej opcji naprawdę warto skorzystać!

Wydłużone wakacje letnie

Boże ciało w następnym roku przypada na 8 czerwca (czwartek) i również może się przysłużyć do zorganizowania krótkiego rodzinnego wypadu lub dłuższego lenistwa w domu. Planując urlop na piątek, 9 czerwca zyskujemy 4 dni wolnego w jednym z najpiękniejszych miesięcy w roku. Długie ciepłe noce, sprzyjają m.in. wieczornym biesiadom i spaniu pod namiotem. Jest to też pierwsza w roku okazja na kąpiel w Morzu Bałtyckim, które przy odrobinie szczęścia nie będzie już lodowate. 

Na kolejny długi weekend możemy liczyć w sierpniu, bowiem obchodzone hucznie Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, a także Święto Wojska Polskiego wypada na wtorek. Tutaj warto wziąć jednak pod uwagę, że najbardziej popularne turystycznie miejsca przeżywają wtedy prawdziwe oblężenie. W tym terminie musimy się więc wykazać większą kreatywnością, jeśli chcemy naprawdę odpocząć od zgiełku i tłumów. 

Okazje na wolne jesienią

Jesień to również piękna pora roku, zwłaszcza w Bieszczadach. Jeżeli zdecydujemy się przeznaczyć ten czas na podróże lub dłuższy odpoczynek, dobrze byłoby wykorzystać wolne przysługujące nam z tytułu 1 listopada (Dnia Wszystkich Świętych). Święto przypada na środę, mamy więc możliwość dobrania dwóch lub czterech dni, by rzeczywiście dać sobie czas na regenerację. 

Ile potrwa świąteczna przerwa bożonarodzeniowa w 2023?

Na koniec przyjrzymy się, jak wypada w przyszłym roku przerwa bożonarodzeniowa. Niestety, część wolnego zabiera nam weekend, gdyż 24 grudnia przypada na niedzielę. Całość dni świątecznych będzie zatem obejmować 4 dni. Również sylwester nie da nam dużych możliwości, ponieważ w 2023 roku wypadnie on w niedzielę. Tak czy inaczej, warto już dziś prześledzić wszystkie dostępne nam możliwości i wziąć je pod uwagę przy okazji planowania urlopu, który spełni nasze oczekiwania!

zakupy przez internet Previous post Prawa konsumenta – zakupy przez internet
wypalenie zawodowe Next post Wypalenie zawodowe – objawy, przyczyny, jak zapobiegać