Umowa B2B zyskuje na popularności, wciąż jednak budzi sporo wątpliwości. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytanie powstające w związku z tym specyficznym kontraktem.
Na czym polega umowa B2B?
Umowa B2B (business-to-business) to nie zamiennik umowy o pracę, ponieważ jest ona zawierana na zasadzie porozumienia dwóch przedsiębiorców. Na czym dokładnie polega?
Jedną ze stron umowy B2B jest najczęściej osoba samozatrudniona, prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą. Drugą stroną zwykle jest firma, która zleca wykonanie jakiegoś rodzaju pracy. Samozatrudnienie w tym wypadku w znaczący sposób zwiększa naszą odpowiedzialność za realizowane projekty.
Umowę B2B od umowy o pracę różni jeszcze jedno – nie reguluje jej Kodeks pracy, a jedynie kodeks cywilny. Także przedmiot umowy B2B nie może doprowadzić do powstania stosunku pracy. Jeśli chodzi o zakres wykonywania zadań, to nie różni się on od tego określonego w jakiejkolwiek innej umowie. Kontrakt business-to-business najczęściej porównuje się do umowy współpracy.
Kto może zawierać umowy B2B?
Kto może pomyśleć o zawarciu umowy B2B? Stronami mogą być wyłącznie przedsiębiorcy, najczęściej z jednej strony jest to osobowa prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą.
W niektórych wypadkach na kontrakt B2B zgadzają się spółki. W takiej sytuacji należy pamiętać, że osoba podpisująca umowę musi być jednocześnie uprawniona do reprezentowania innych, a więc posiadać zdolność do najważniejszych czynności prawnych.
- Przedawnienie roszczeń z umowy – musisz to wiedzieć!
- Umowa franczyzowa – jak działa i jakie ryzyka wiążą się z jej podpisaniem?
- Umowa najmu – rodzaje i która najlepsza?
- Umowa przedwstępna – czym jest i kiedy jest niezbędna?
- Czym jest rękojmia i gwarancja w umowach sprzedaży?
- Jak bezpiecznie zawrzeć umowę na odległość? Wskazówki i przepisy
Jak rozwiązać umowę B2B?
Ponieważ nasze doświadczenie zwykle ogranicza się do podpisywania oraz wywiązywania się z umowy o pracę, zlecenie bądź o dzieło, umowa B2B nasuwa kolejne pytania. Jedno z nich brzmi: Jak ją rozwiązać i kto może to zrobić?
Jest kilka możliwości. Na przykład umowa business-to-business może zostać rozwiązana po upływie czasu, na jaki została zawarta. A co w przypadku kontraktów bezterminowych oraz takich, które z różnych przyczyn chcemy rozwiązać wcześniej? Wtedy warunki rozwiązania muszą być uwzględnione w treści samej umowy.
Na plus umowy B2B można zaliczyć łatwość rozwiązania takiej współpracy. Wynika to z faktu, że stronami są podmioty gospodarcze, więc nie obowiązują tu przepisy zawarte w Kodeksie pracy. To jednocześnie minus dla samozatrudnionych, którzy o zakończeniu umowy dowiedzieć się mogą właściwie z dnia na dzień. Warto więc, jak wspomnieliśmy już wyżej, w kontrakcie ustalić dogodne dla nas warunki zakończenia współpracy.
Plusy umowy B2B
Dlaczego umowa B2B staje się coraz popularniejsza? Najprościej mówiąc dlatego, że jest ona też najbardziej opłacalna. Dla przykładu – pracownik IT, którego wynagrodzenie brutto wynosi 10 000 zł brutto, przy umowie o pracę otrzyma 7140 zł netto. Przy umowie B2B z „ulgą na start” wartość wynagrodzenia będzie aż o 1100 złotych wyższa. Wynika to z faktu, że pracodawca zatrudniając w oparciu o umowę o pracę, musi odprowadzać szereg podatków, danin, składek emerytalnych, rentowych, wypadkowych i innych.
Inną niewątpliwą zaletą takiego układu jest elastyczność czasu pracy. Skoro jesteśmy własnymi szefami, możemy wziąć na siebie tyle obowiązków, na ile pozwala nam obecna sytuacja życiowa i realizować je w dogodnej dla nas porze. Możemy też skorzystać z tej sytuacji w inny sposób – współpracując z kilkoma firmami naraz i znacząco zwiększając swoją pensję. Prowadząc własną działalność gospodarczą mamy też możliwość wliczania swoich wydatków w koszty prowadzenia firmy (na przykład rachunków za telefon i paliwo).
Jednak dla wielu osób największym plusem współpracy przy umowie B2B jest sposób komunikacji i weryfikacji powierzonych nam zadań. Nie mamy nad sobą nadzoru, jesteśmy w pełni samodzielni i traktowani jak osoba na równorzędnym stanowisku, a nie podwładna.
Minusy umowy B2B
Wydaje się, że ten rodzaj współpracy przynosi same korzyści, ale nie dajmy się zwieść pozorom. Zanim zdecydujemy się na taką umowę, musimy rozważyć też ewentualne minusy. Wśród nich musimy wymienić:
- utratę prawa do urlopu,
- utrata prawa do zwolnienia lekarskiego,
- brak trzynastki,
- brak dostępu do firmowego funduszu socjalnego,
- brak urlopu macierzyńskiego, tacierzyńskiego i urlopu na żądanie,
- brak pakietów socjalnych, tj. prywatna opieka medyczna, karnet sportowy i szkolenia pracownicze,
- niższa emerytura (opłacane są jedynie minimalne stawki emerytalne),
- konieczność samodzielnego rozliczania się z księgowością, wystawiania faktur,
- opłaty ZUS, VAT i PIT zostają na naszej głowie,
- konsekwencje wszelkich błędów spadają wyłącznie na nas.
Podsumowując, umowa B2B daje spore możliwości i z reguły oznacza wyższe zarobki, ale też niesie za sobą pewne mniej przyjemne konsekwencje. Zanim więc podejmiemy ostateczną decyzję, warto przemyśleć także czarne scenariusze naszej kariery zawodowej i wynegocjować ze współpracującą z nami firmą jak najlepsze warunki.