Czas czytania:3 Minut, 3 Sekund

Zakupy przez Internet to jedna z najwygodniejszych form nabywania towarów i usług. Nie musimy nigdzie wychodzić, śpieszyć się ani marnować czasu na dojazd do sklepu. Powinniśmy jednak pamiętać, jakie mamy prawa konsumenckie i świadomie z nich korzystać! Prawa konsumenta a zakupy przez internet: zapraszamy do lektury!

Jak zadbać o bezpieczne zakupy w sieci

Jeśli chcemy mieć pewność, że nasza transakcja będzie przebiegać w sposób bezpieczny, musimy przeanalizować kilka spraw. Można je przedstawić z pomocą następujących kroków:

  • Ustalenie danych przedsiębiorcy, tj. imienia i nazwiska bądź nazwy firmy, adresu, telefonu i organu, który działalność zarejestrował. Dobrze również znać numer, pod którym firma została zarejestrowana;
  • Sprawdzenie opinii o przedsiębiorcy na niezależnych forach internetowych (na oficjalnej stronie wyświetlają się wyłącznie pochlebne opinie);
  • Wydrukowanie opisu towaru. Kiedy już go otrzymamy, łatwiej będzie porównać, czy wszystko się zgadza i ewentualnie rozpocząć proces reklamacji;
  • Ustalenie formy płatności, zanim zawrzemy umowę. Gdy zdecydujemy się na płatność kartą, dobrze jest upewnić się też, że strona posiada bezpieczne połączenie (sygnalizować to będzie symbol kłódki na ekranie);
  • Przechowywanie umowy i rachunku przez rozsądny czas po dokonaniu zakupu.

Jakie informacje powinien podać producent?

Wszystkie powyższe wskazówki mają za zadanie chronić nas przed nieuczciwymi sprzedawcami. Istnieją też pewne sygnały, dzięki którym możemy sprawdzić, czy dane przedsiębiorstwo jest godne zaufania, zanim zechcemy skorzystać z jego usług. Zatem, przed dokonaniem zakupów przez Internet, upewnijmy się, czy firma:

  • udziela niezbędnych informacji na swój temat (patrzy wyżej),
  • podaje właściwości przedmiotu lub usługi,
  • informuje o całkowitej cenie, kosztach i terminie dostawy,
  • zapewnia o możliwości odstąpienia od umowy bez podania przyczyny w ciągu 10 dni od zakupu,
  • wyjaśnia sposób i miejsce składania reklamacji oraz wypowiedzenia umowy.

Przeczytaj też: Najlepszy pomysł na biznes w domu!

Prawo konsumenta: zwrot towaru zakupionego przez internet

Mimo stosowania wszystkich powyższych środków ostrożności w celu zweryfikowania wiarygodności firmy, zakupy przez Internet mogą okazać się nieudane. Być może zamówiona przez nas rzecz zwyczajnie nie spełnia naszych oczekiwań lub odbiega wyglądem od tego, co widzieliśmy na zdjęciach. Jak w takim wypadku wykorzystać swoje prawo konsumenckie?

Najważniejszą dostępną dla nas możliwością jest zwrot towaru w ciągu 10 dni od jego otrzymania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie musimy podawać przyczyny naszej decyzji. W przypadku zakupu usługi, termin powinniśmy liczyć od dnia jej zawarcia.

W takim wypadku, aby uniknąć dalszych komplikacji, warto wysłać danemu przedsiębiorcy oświadczenie złożone na piśmie. Istotna będzie data wysłania listu, a nie jego dostarczenia, jednak warto skorzystać z usługi listu poleconego ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. 

Następnie przedsiębiorca ma 14 dni na zwrócenie kwoty za produkt lub usługę. Koszty przesyłki leżą po stronie konsumenta. 

Z prawa zwrotu nie możemy skorzystać, jeśli nabyliśmy przedmiot lub usługę:

  •  drogą licytacji,
  • z wykorzystaniem automatów sprzedających,
  • zawierając ją z operatorem telekomunikacji przy wykorzystaniu automatu telefonicznego,
  • oraz kilku innych przypadkach.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy możemy skorzystać z prawa do zwrotu, poszukajmy takiej informacji w umowie, jaką zawarliśmy ze sprzedawcą. 

Jak powinna wyglądać realizacja zamówienia?

Wiele sklepów internetowych chwali się natychmiastową wysyłką, co często daje im przewagę nad konkurencją. Jeśli przedsiębiorca podaje na stronie lub w prywatnej korespondencji konkretny termin realizacji zamówienia, staje się to dla niego wiążące. Gdyby jednak takiej informacji nie było, maksymalny czas realizacji umowy wynosi 30 dni. 
Bywają jednak przypadki, że towar dostępny na stronie internetowej nie jest dostępny w rzeczywistości. Przedsiębiorca zobowiązany jest w takim wypadku poinformować o tym konsumenta niezwłocznie i zwrócić mu całość wpłaconej kwoty (maksymalny termin to 30 dni).  Czasami istnieje zapis w umowie, który zawiera zastrzeżenie, że firma w razie niedostępności towaru, może wykonać świadczenie zastępcze (o tej samej jakości, przeznaczeniu i cenie). Konsument może jednak z takiego rozwiązania zrezygnować, koszty zwrotu leżą wtedy po stronie przedsiębiorstwa.

Wiele ciekawych informacji znajdziesz bezpośrednio na stronie UOKiK: https://uokik.gov.pl/?

umowa zlecenia a umowa o prace Previous post Umowa zlecenie a umowa o pracę – czym się różnią?
dni wolne 2023 Next post Dni wolne w 2023 roku – kiedy warto wziąć urlop?