Czas czytania:4 Minut, 37 Sekund

Kto czuwa nad interesami prywatnych polskich przedsiębiorców? Czym zajmuje się Konfederacja Lewiatan i jak do niej dołączyć? W tym artykule postaramy się krótko odpowiedzieć na te frapujące pytania. 

Czym jest konfederacja Lewiatan?

Konfederacja Lewiatan nosiła dawniej nazwę Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, co poniekąd zdradza, czym zajmuje się ta organizacja. Została ona utworzona w styczniu 1999 roku i miała reprezentować interesy polskich przedsiębiorców prywatnych

Ponadto Konfederacja Lewiatan (w skrócie KL) jest organizacją pozarządową, cieszy się więc opinią bezstronnej i niezależnej od aktualnej sytuacji politycznej. Do najważniejszych postulatów i celów obranych przez KL zalicza się:

  • obniżenie i uproszczenie podatków dla przedsiębiorców,
  • liberalizację prawa pracy,
  • obniżenie kosztów pracy,
  • obniżenie wydatków związanych z zatrudnieniem pracowników,
  • zmniejszanie biurokracji,
  • ulepszenia w prawie gospodarczym,
  • wsparcie dialogu społecznego i działanie na rzecz poprawy wizerunku polskich przedsiębiorstw w kwestii ich wpływie na wzrost gospodarki i przyszłości kraju. 

Konfederacja Lewiatan – czym się zajmuje?

Działania Konfederacji Lewiatan reprezentującej prywatnych polskich przedsiębiorców opiera się na 5 filarach: wiedzy, networkingu, legislacji, komunikacji i b2b. Rozwińmy nieco każdy z nich.

  • Wiedza. KL stara się między innymi przeprowadzać regularnie ekspertyzy ogólnogospodarcze, makroekonomiczne i branżowe. Oprócz tego przedstawiciele tej organizacji angażują się w projekty społeczne i dbają o zwiększenie swoich kompetencji;
  • Networking – członkowie organizacji w sposób ciągły i systematyczny zajmują się pracą o charakterze sieciowym, czy mówiąc inaczej międzyterytorialnym; 
  • Legislacja. Ten rodzaj działania obejmuje opracowywanie stanowisk i propozycji poprawek w prawie. Członkowie Konfederacji spotykają się na konferencjach oraz konsultacjach społecznych; 
  • Komunikacja. KL wspiera polskie firmy w zakresie PR i marketingu;
  • B2B, czyli dział wspierający podmioty członkowskie tj. firmy, instytucje i związki zawodowe w rozwoju biznesu i działalności operacyjnej.  

Jak dołączyć do Konfederacji Lewiatan?

Konfederacja Lewiatan uznawana jest za organizację wysoce profesjonalną i prestiżową. Zrzesza wiele związków pracodawców, federacje związków pracodawców i inne zrzeszenia organizacyjne. Do jej członków należą także wybrani pracodawcy cieszący się dobrą opinią i wysoką pozycją w danej branży. 

Każdy, kto chciałby dołączyć do elitarnego grona członków tej organizacji (do których zaliczają się Orange, Samsung, UPC, Tesco i ponad 4100 innych firm), można to zrobić. Wystarczy skontaktować się z Departamentem Rozwoju Lewiatana i wybrać jedną z osób decyzyjnych bądź też umówić się na rozmowę w biurze. 

Przyznawane nagrody

Konfederacja Lewiatan co roku przyznaje aż 4 nagrody, aby wyróżnić osoby najbardziej przyczyniające się rozwoju gospodarki. 

Pierwsza z nich to Nagroda imienia Andrzeja Wierzbickiego, przyznawana przedsiębiorcy działającemu z poszanowaniem środowiska naturalnego i rozwijającego swój biznes w sposób odpowiedzialny. Druga, Nagroda imienia Władysława Grabskiego to  uhonorowanie osobistości, która danego roku w znaczący sposób przyczyniła się do rozwoju krajowej przedsiębiorczości. Nagroda Za Odważne Myślenie, to trzecie już wyróżnienie. Przypada ona przedsiębiorcy bądź osobistości uznanej za wzór innowacji i nieszablonowego myślenia. Ostatnia, Nagroda Specjalna Zarządu ma w swoim założeniu uhonorować osoby, które zasłynęły nie w dziedzinie postępu czy ochrony środowiska, ale w kulturze, nauce, życiu publicznym lub polityce. 

Wśród laureatów znaleźli się do tej pory między innymi Lech Wałęsa, Władysław Bartoszewski, Krystyna Janda, Jerzy Owsiak, Adam Michnik i Agnieszka Holland.

Jakie są największe sukcesy Konfederacji Lewiatan?

Sam rozwój organizacji i wsparcie, jakie oferuje ona prywatnym polskim przedsiębiorcom, jest dużą zasługą. Warto jednak przypomnieć w tym miejscu konkretne przykłady sukcesów, jakie stały się udziałem Konfederacji Lewiatan. A należą do nich:

  • ustawa o swobodzie działalności gospodarczej,
  • 19% CIT i PIT od działalności gospodarczej,
  • nowelizacja Kodeksu spółek handlowych,
  • zniesienie akcyzy na kosmetyki.

Więcej na ten temat możesz poczytać bezpośrednio w wirtynie Konfederacji: https://lewiatan.org/

lamanie praw pracownika Previous post Łamanie praw pracownika – najczęstsze grzechy pracodawców
wypowiedzenie umowy o prace Next post Wypowiedzenie umowy o pracę – co powinno zawierać i jak obliczyć długość okresu wypowiedzenia?