Czas czytania:3 Minut, 15 Sekund

Okres studiów to dobry moment nie tylko na poszerzenie kręgu przyjaciół i zakresu swojej wiedzy. Dla wielu studentów to też czas na podjęcie pierwszej pracy. Jak zatem napisać swoje CV, jeśli nie mamy jeszcze doświadczenia?

Od czego zacząć CV bez doświadczenia?

Napisanie pierwszego zawodowego życiorysu może wydawać się zadaniem trudnym i przytłaczającym. Jeśli jednak będziemy trzymać się kilku zasad, możemy przykuć uwagę pracodawcy. Zwłaszcza że część firm poszukuje wyłącznie osób będących obecnie w trakcie nauki. 

Profesjonalne CV na samej górze zawierają tzw. podsumowanie zawodowe, często nazywane sekcją O mnie. Oczywiście, nie posiadając żadnego doświadczenia w jakiejkolwiek pracy, możemy mieć problem z ciekawym zaprezentowaniem swojej sylwetki. Co wtedy zrobić? 

Możemy skupić się na opisie wykształcenia i umiejętności i praktykach studenckich, które zdążyliśmy odbyć. Niektórzy starają się też wskazać swoje największe dotychczasowe osiągnięcia, takie jak wygraną w konkursie lub zaangażowanie w wolontariat. Dobrym pomysłem okazać się może określenie planów zawodowych i wyjaśnienie, dlaczego akurat ta oferta nas zainteresowała. Dobrze jest podkreślić te kompetencje, które mogą być ważne dla przyszłego pracodawcy. 

Jakie podkreślić kompetencje miękkie i twarde?

W CV, w którym nie możemy pochwalić się zbyt dużym doświadczeniem zawodowym, warto skupić się na rozbudowaniu opisu umiejętności. Należy przy tym pamiętać, że każdy wysłany przez nas dokument powinien być dostosowany do wymagań firmy, w której szukamy zatrudnienia. Na początku wymieńmy więc te, które mogą być najbardziej interesujące w oczach rekrutera. Na szczęście, zdecydowana większość ofert zawiera informacje o oczekiwaniach co do cech kandydata. Informacje takie zawierają oferty pracy publikowane w portalach takich, jak Go Work, ale też w ogłoszeniach na stronach www pracodawcy.

Warto podzielić opis na dwie kategorie i zacząć od kompetencji specjalistycznych a skończyć na miękkich. Do tych pierwszych można zaliczyć znajomość programów komputerowych, znajomość języka wraz z poziomem zaawansowania i rodzaj kategorii prawa jazdy, jakie posiadamy.

W umiejętnościach miękkich warto szczególnie podkreślić nasze zaangażowanie, łatwość w nauce nowych rzeczy czy nawiązywaniu kontaktów

Przeczytaj też: Umowa zlecenia a umowa o pracę – czym się różnią?

Co zamiast doświadczenia zawodowego?

W rubryce, w którą zwykle wpisuje się rodzaj wykonywanych przez nas prac, student może wpisać inne wartościowe zajęcia. Co na przykład? W oczach przyszłego pracodawcy dobrze wyglądać będzie wolontariat lub wspomniana już praktyka studencka. Możemy lepiej się zaprezentować nawet dzięki odpowiedniemu przedstawieniu prac dorywczych, których podejmowaliśmy się do tej pory. Zamiast doświadczenia zawodowego wpisać możemy także działalność w kołach studenckich i naukowych, a nawet sąsiedzką pomoc.

Rekruterzy w ten sposób otrzymają cenną informację, że jesteśmy obowiązkowi, potrafimy pracować w zespole oraz że nie straszne są nam prace dodatkowe. 

Przykładowe CV dla studenta bez doświadczenia

Zobaczmy teraz wzór, jak CV studenta bez doświadczenia może wyglądać:

Imię i nazwisko: Jan Kowalski
Numer telefonu: 123-456-789
Adres e-mail: jan.kowalski@adresemail.pl
Link do profilu na LinkedIn

Podsumowanie zawodowe

Jestem absolwentem kierunku … na Uniwersytecie … (tytuł …). Przez ostatni rok byłem wolontariuszem w fundacji …, zajmującej się pomocą dla dzieci z ubogich rodzin. Płynnie posługuje się językiem angielskim i francuskim oraz mam doświadczenie w pracy z kasą fiskalną. Do moich mocnych stron należy łatwość nawiązywania kontaktów i zaangażowanie. W Państwa firmie chcę nabyć doświadczenia w sprzedaży, oferując ze swojej strony optymizm i otwartość na nowe wyzwania.

Wolontariat

03.2021 – 04.2022r. Fundacja …

Stanowisko: Wolontariusz

Zakres obowiązków:

  • organizacja zbiórek pieniędzy i czynny w nich udział,
  • współtworzenie profilu w mediach społecznościowych,
  • zajęcia animacyjne dla dzieci.

Umiejętności twarde i miękkie:

  • język angielski (poziom C1)
  • język francuski (poziom C1)
  • obsługa kasy fiskalnej
  • tworzenie i publikowanie treści w social media
  • organizowanie atrakcji dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat
  • zaangażowanie
  • gotowość do podejmowania wyzwań
  • łatwość nawiązywania kontaktów

Wykształcenie 

2020 – obecnie Uniwersytet…

Kierunek: …

Tytuł: … średnia ocen: …

Ukończone kursy, szkolenia i certyfikaty

  • kurs kasy fiskalnej
  • kurs animatora czasu wolnego

Zainteresowania

Do moich zainteresowań należy oglądanie filmów akcji i podróże, których celem do tej pory był głównie Paryż i jego okolice. 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez… w celu prowadzenia przyszłych i obecnych rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

kontrola zwolnienia lekarskiego Previous post Kontrola zwolnienia lekarskiego – czy i kto może ją przeprowadzić?
umowa zlecenie a emerytura Next post Umowa zlecenie a emerytura. Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury?